Jesteś tutaj: Start / Patron szkoły

Patron szkoły

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

 

 Agata Mróz (7.04.1982-4.06.2008)

Nasza Patronka przyszła na świat w Dąbrowie Tarnowskiej w bardzo usportowionej rodzinie. Już w wieku trzynastu lat dostrzeżono jej siatkarski talent i dwa lata później Agata znalazła się w Szkole Mistrzostwa Sportowego Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Będąc uczennicą trzeciej klasy liceum odniosła swój pierwszy ważny sukces. Reprezentacja Polski kadetek, której Agata Mróz była kapitanem wywalczyła złoty medal Mistrzostw Europy. Radość zwycięstwa została wkrótce przerwana przez pierwsze oznaki choroby, która w przyszłości przyniesie tragiczne skutki. Po dłuższej przewie Agata wróciła do treningów. Jej praca zaowocowała powołaniem do kadry seniorskiej, co pozwoliło mało znanej siatkarce na odniesienie kolejnego sukcesu – złotego medalu Mistrzostw Europy (2003). Postawa Agaty w czasie zawodów, jej zaangażowanie w pracę całego zespołu przyniosły uznanie nie tylko kibiców, ale również czołowych klubów polskich i zagranicznych. Rok później jej drużyna BKS Sal Bielsko-Biała wywalczyła mistrzostwo Polski, a w 2005 wraz z kadrą zdobyła kolejny tytuł Mistrzów Europy. Od 2006 roku występowała w zespole Gruppo Murcia, z którym zdobyła mistrzostwo i puchar Hiszpanii. U szczytu kariery w 2007 roku białaczka zaatakowała ponownie. Agata po raz kolejny musiała walczyć, tym razem o swoje życie. Nawet w tak trudnej chwili potrafiła myśleć o innych. Opowiadając o swoich zmaganiach z chorobą, propagowała ideę budzenia ludzkich serc na potrzeby drugiego człowieka. Prosiła Polaków, aby podarowali innym cząstkę siebie. Na ten apel odpowiedziały tysiące osób. Masowo oddawano krew i rejestrowano nowych, potencjalnych dawców szpiku. Mimo postępów choroby Agata potrafiła cieszyć się życiem – wyszła za mąż i wkrótce ogłosiła, że spodziewa się dziecka. Dwa tygodnie po urodzeniu córki Liliany, w pierwszą rocznicę swojego ślubu, przegrała swoją najważniejszą walkę  – walkę o życie.

 

Przebieg wyborów patrona szkoły

Rok szkolny 2017/2018

Ruszyły prace związane z nadaniem imienia naszej szkole. Od października 2017 roku zostały przeprowadzone godziny wychowawcze poświęcone wyborowi patrona, podczas których uczniowie zastanawiali się nad tym, jaki powinien być patron naszej szkoły, po czym prezentowali swoich kandydatów. 
Klasowe działania oraz dyskusje trwały do stycznia 2018 roku i zwieńczone zostały przedstawieniem sylwetek kandydatów na patrona poprzez prezentacje uczniowskie – gazetki na korytarzu i prezentacje multimedialne pod hasłem ,,Tydzień z kandydatami na patrona szkoły”.

Rok szkolny 2018/2019

24 maja 2018 roku wybraliśmy patrona naszej szkoły, którym została Agata Mróz.
W tym roku szkolnym skupiliśmy się przede wszystkim na przybliżeniu uczniom sylwetki tej wybitnej polskiej siatkarki poprzez konkursy i różnego typu prezentacje uczniowskie. Nawiązaliśmy kontakt ze szkołami noszącymi imię Agaty Mróz w celu wymiany doświadczeń i pomysłów. Został również skierowany do organu prowadzącego wniosek o nadanie imienia szkole.

Rok szkolny 2019/2020

22listopada 2019 roku nastąpiło uroczyste nadanie imienia szkole.

Na pamiątkę tego wydarzenia wykonano portret naszej patronki składający się z 1566 zdjęć całej społeczności szkolnej. Portret został powieszony na parterze naszej szkoły. Wykonawcą mozaiki jest nauczyciel informatyki - B. Ziółkowska.