Szkoła Podstawowa im. Agaty Mróz w Niemczu

Laboratoria przyszłości


         

 Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

 Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne,       w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości         to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności        w tych obszarach przez uczniów.   

W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymają wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek          na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym. Pełen zakres wyposażenia możliwego do zakupienia z pozyskanych środków został ujęty w Katalogu wyposażenia. Więcej informacji o projekcie znajduje się TUTAJ>

 Szkoła Podstawowa im. Agaty Mróz w Niemczu w ramach programu Laboratoria Przyszłości otrzymała wsparcie w postaci środków finansowych o łącznej wysokości 144 000 zł. na zakup wyposażenia wg poniższej specyfikacji:

 1. Drukarka 3D do Pracowni Druku 3D SkriLab  - 2 szt
 2. Pracownia Druku 3D SkriLab  - 2 szt
 3.  Stacja lutownicza HOT AIR z grotem 2w1 ST-8802 Atten - 1 szt
 4. Aparat fotograficzny Canon Power Shot G7X Mark II - 1 szt
 5. Statyw do aparatu i kamery - 1 szt
 6. Mikrofon kierunkowy Saramonic Vmic-Mini - 1 szt
 7. Mikroport Saramonic Blink 500 B1 - 1 szt
 8. Gimbal do aparatu fotograficznego i kamery - 1 szt
 9. Zestaw oświetleniowy: Lampa SOFTBOX ze statywem i żarówką - 1 szt
 10. LEGO® Education SPIKE™ Prime - zestaw podstawowy - 8 szt
 11. LEGO® Education SPIKE™ Essential – 6 szt.
 12. LEGO® Education pakiet dla klas 4-8 – 1 szt.
 13. Laptop Chromebook  - 2 szt
 14. Pakiet specjalny Scottie Go! Master Pack – 1 szt.
 15. BeCreo zestaw z mikrokontrolerem – 8 szt.
 16. Zestaw edukacyjny Arduino – 1 szt.
 17. Maszyna do szycia Juno E1015 - 1 szt
 18. Pracownia robótek ręcznych – zestaw DELUXE – 1 szt.
 19. Sztaluga trójnożna – 20 szt.
 20. Krosna – 47 szt.

Pozostałe środki zostały przeznaczone na zakup dodatkowego wyposażenia z katalogu programu Laboratoria Przyszłości ww. wyposażenie wykorzystane zostanie do prowadzenia zajęć edukacyjnych dla dzieci przy użyciu najnowszych technologii w ramach programu „Laboratoria przyszłości” oraz doposażenia i unowocześnienia bazy szkolnej.
Artykuły

Przejdź do - ZAJĘCIA

ZAJĘCIA

Najmłodsi uczniowie tuż przed świętami wykonali w włóczki piękne choinki, które stały się ozdobą klasy. Wykorzystali do tego celu farby i włóczki zakupione w ramach projektu Laboratorium Przyszłości.

Na zajęciach techniki p. Krzysztof Droż do pracy z uczniami wykorzystuje narzędzia i urządzenia otrzymane w ramach projektu Laboratorium Przyszłości. Są to m.in. metalowe miary, kolce, noże, młotki, szczypce uniwersalne, piły do drewna, wiertarki itp. Na zdjęciach uczniowie wykonują samolot, przybornik i sygnalizator.

Uczniowie na zajęciach plastyki pod opieką p. Aleksandry Kucewicz wykonali farbami barwne ptaki. Kolejna praca to portret fakturowy. Tu wykorzystano wełnę i pistolety z klejem na gorąco pochodzące z projektu Laboratorium Przyszłości.

W ramach zajęć świetlicowych p. Łukasz Borzych zachęcił najmłodszych uczniów do chwycenia za: młotki, imadła, dłuta, heble, bezprzewodowe wkrętarko-wiertarki itp. oraz stworzenia zaprojektowanych figurek w drewnie.

W ostatnim czasie uczniowie mieli również okazję zapoznać się z pracą i możliwościami drukarki 3D. Przy udziale dzieci zostały wydrukowane np. breloczki w kształcie dinozaura, ozdobne śnieżynki i serduszka na choinkę.  Poza tym troje uczniów wzięło udział w konkursie Trzeci Wymiar Edukacji organizowanym przez Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy. Zaprojektowane przez nich modele 3D zostały wydrukowane na szkolnej drukarce. Pierwszy to czerwony kubek na pisaki do tablic. Drugi  to zielony fotel – podstawka/stojak na smartfon, który odpoczywa jak jego właściciel,       po powrocie do domu.

Wszystkie używane narzędzia i sprzęty zakupione zostały w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Uczniowie z wielką przyjemnością podjęli zaproponowaną aktywność.

#LaboratoriumPrzyszlosci

 

20
12.2022

Przejdź do - ZAJĘCIA

ZAJĘCIA

W ramach zajęć świetlicowych p. Hania Małachowska zachęciła najmłodszych do rozpoczęcia przygody z haftowaniem. Wykorzystała do tego materiały zakupione w ramach projektu ,,Laboratoria Przyszłości”, m.in. kanwy, igły i nici. Uczniowie z wielką przyjemnością podjęli zaproponowaną aktywność.  

Na zajęciach technicznych uczniowie klas młodszych do wykonania wieńca jesiennego użyli pistoletów z klejem na gorąco. Kolejną pracę techniczną poprzedził krótki film pt. ,,Jak tkać na krośnie”. Uczniowie poznali budowę krosna i proste ściegi. Następnie małymi krokami na kilku zajęciach stworzą makatkę. Niektórym trudno było oderwać się od pracy.

Natomiast uczniowie klasy VIIa rozpoczęli pracę z zestawami Lego SPIKE. Na zajęciach rozwijających kreatywność z p. Bogusią Ziółkowską uczą się programować za pomocą zestawów Lego.

Krosna, zestawy Lego SPIKE i włóczka zostały zakupione z projektu ,,Laboratoria Przyszłości”.

Chcemy, aby nasza szkoła była INNOWACYJNA. W której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

18
11.2022