#LABORATORIA_PRZYSZŁOŚCI

Program do projektowania 3d, na którym pracujemy z dziećmi nazywa się Tinkercad.
Jest to program darmowy w wersji online.
Mając na ekranie wirtualną podstawę roboczą, dzieci mogą nią obracać myszką w przestrzeni trójwymiarowej.

Z boku ekranu znajduje się cały zbiór figur, brył, które dzieci nanoszą na wyżej wymienioną podstawę.
Mając już postawioną figurę/bryłę np. sześcian na podstawie można ją wyciągać w przestrzeni X, Y, Z (w trójwymiarze) tj zmieniać dowolnie długość bryły, wysokość, jak i jej głębokość.
Poza zmienianiem objętości bryły, można obracać nią dowolnie w trójwymiarowej przestrzeni, tzn. przykładowy sześcian nie musi znajdować się prostopadle przytwierdzony do podstawy roboczej. Może on stykać się z nią dowolną krawędzią.

Po uformowaniu pierwszej bryły, dzieci dokładają kolejne kształty i łączą pod dowolnym kątem ze przygotowaną wcześniej główną bryłą. Przykładowo, łącząc ze sobą sześcian, graniastosłup trójkątny oraz walec można zaprojektować model domku.

Po stworzeniu figury, którą chcieliśmy otrzymać, zapisujemy ją jako plik z rozszerzeniem .stl .
Plik .stl jest plikiem czytelnym dla komputera, ale nie dla drukarki 3d. Dlatego też należy go przeprowadzić przez osobny program tzw. slicer, w którym zostaje on, mówiąc w skrócie, przerobiony na język zrozumiały dla drukarki.
Tenże nowo powstały plik posiada już inne rozszerzenie i może być wgrany do drukarki za pomocą pendrive’a, lub zdalnego sygnału on-line.
Drukarka informuje nas, o tym, że widzi plik i jest gotowa do druku.
Przed przystąpieniem do drukowania należy załadować filament PLA do ekstrudera drukarki. To właśnie ekstruder rozgrzewa filament i nanosi go na płytę roboczą drukarki.
Po wszystkich powyższych czynnościach naciskamy przycisk „drukuj” na ekranie drukarki i czynność drukowania się rozpoczyna na naszych oczach.